Reportáže 2016

SLOVENSKO – POĽSKÝ TURISTICKÝ PRECHOD OKOLO KRÁĽOVEJ STUDNE, LENARTOVSKÝ REBRIŇÁK 2016

Dvoma autami (8 členov KST Čakaň Tulčík) sme prišli k Motorestu JAVORINA za obec Lenartov (okr.Bardejov). Postupne prichádzali ďalší účastníci tejto veľmi peknej akcie. Autobus z družobného turistického oddielu BESKID z Nového Sonču (družba s KST Tatran Prešov), autobus  KST Tatran Prešov a autobus KST Stará Ľubovňa. Po krátkom privítaní organizátorom Mariánom Dudrom (OZ Kráľova studňa, Lenartov) sa väčšina z turistov vydala na 16 km trasu:   Motorest  – Obručné – Dubné – Wojkowa – Kráľova studňa – Lenartov – Motorest 

Na tejto trase, za veľmi pekného počasia, sme v poľských dedinách Dubné a Wojkowa absolvovali prehliadku drevených kostolov s odborným výkladom. Na Kráľovnej studni nás už čakali usporiadatelia LENARTOVSKÉHO REBRIŇÁKA 2016 s pripraveným občerstvením, kultúrnym programom (country kapela Tuláci, skupina historického šermu z Lipian, atrakcie pre deti a pod.). Hlavným bodom programu bolo odhalenie lavice troch kráľov, ktorú zhotovili majstri rezbári na drevárskom plenéri, ktorý sa konal priamo na Kráľovej studni 13. až 18.6.2016. Lavica troch kráľov pripomína stretnutie 3 kráľov v roku 1471, kedy sa tu stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvin s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonskym a jeho synom sv. Kažimírom.

Pri žrebovaní charitatívnej tomboly (vyzbieralo sa 535 EUR) okolo 15:00 hod začalo pršať a na ceste od výhľadne na Kráľovej studni (otvorená 17.9.2011) do Lenartova sa nad nami prehnala aj búrka.  

Pri motoreste Javorina už opäť svietilo slniečko a cestou domov sme sa zastavili v Gerlachove, kde nás mamka Evky P. pohostila kávou a koláčikmi, za čo im pekne ďakujeme. Na „zmrzlinovej“ zástavke v Raslaviciach sme svorne konštatovali, že to bola jedna z najkrajších turistických akcií, ktoré sme doteraz absolvovali.

                                                                                                                                                                            Strýčko Jančo

 
ZBOJNÍCKA CHATA
 
Je nedeľa, 5. jún 2016. Tradične sa schádzame  pri kostole v Tulčíku. O 6.00 hod. štartujeme pomerne veľká skupina turistov na vytúženú túru do Tatier. Rozhodnúť sme sa mali medzi Zbojníckou chatou vo Veľkej Studenej doline a Téryho chatou v Malej Studenej doline. Cieľom sa stala Zbojníčka. Počasie nám prialo, napriek nelichotivým prognózam. Už na Hrebienku sme sa skamarátili so skupinou turistov z Japonska. Celú cestu sme sa doťahovali a sem tam si s nimi pokecali a poradili im. Minuli sme Veverkov vodopád, obdivovali sme množstvo vody stekajúcej po skalách. V nižších polohách okraje horskej bystriny lemovali žlté záhony záružlia močiarneho, museli sme sa pri ňom vyfotkovať. Prechádzali sme aj miestami, ktoré pokrývali ešte zbytky snehu. Kto mal šťastie a ostrý zrak zazrel aj kamzíka. Po jednom zákernom stupáku nasledovali krátke reťaze a už sme videli našu Zbojníčku 1960 m.n.m. obklopenú pyšnými zasneženými štítmi. Vychutnali sme si na terase pivko, spoločné foto a návrat domov. Z Hrebienka sme očami pohladkali Lomnický štít s lesklou kupolou. Ale ten až nabudúce.
 
Čakanistka Marta
 
NA VEĽKOM MILIČI
V sobotu 23.4.2016 ráno, sa zišla osem členná výprava milovníkov prírody z KST Čakaň Tulčík a vyrazila na túru smer Veľký Milič , kde sa  v tento deň konalo XI. Medzinárodné stretnutie turistov, konaného v rámci 38. ročníka Pochodu priateľstva po slovensko – maďarskom pomedzi v Slanskom pohorí . Autom sme dorazili do dediny Skároš, kde pri parkovisku bol pamätník vojakom z 2. svetovej vojny. Naša trasa bola po zelenej značke, cez les smerom k odpočívadlu Lúčky Oláh, potom po žltej značke strmým kopcom ku Skárošskej vyhliadke. Čo nám dalo riadne zabrať, hlavne naším dievčatám, ktoré si pri tom pekne zapálili líca na červeno. Tam sme sa občerstvili a pokračovali k vyhliadkovej veži  na Veľkom Miliči. Pri vyhliadkovej veži boli ostatný turisti Slovenska a Maďarska a obdŕžali sme od organizátorov účastnícke listy. Z vyhliadkovej veže, bol výhľad nádherný, bolo  vidieť aj hrad Füzér.  Cestou späť po maďarskej modrej a zelenej značke  do dediny, kde bol začiatok našej túry.   Pohostenie v Čani, nám veľmi dobre padlo. Pri dobrom guľáši, pivku a kultúrnom programe sme si odýchli. Dnešné kilometre v prírode ubehli rýchlo, nebola to až na pár miest náročná turistická trasa. Mali sme v pláne ešte poprechádzať vrchol Malého Miliča, kde sú tiež skalné útvary, ale možno nabudúce. 
Jano a Evka