ARCHÍV  2021

VÝSTUP NA OBLÍK

Turistika je ušľachtilá záľuba pri ktorej spoznávame nielen krajinu, pohoria a pamiatky v danom prostredí, ale takisto aj ľudí, ktorí majú vzťah k prírode a k okoliu okolo nás.
 
Ja som sa osobne zapojil do turistickej výzvy Doby Hory ktorej princípom bolo vybrať si pohorie a absolvovať v ňom predpísané výstupy na určité kopce a miesta daného pohoria. Bolo potrebné sa tam odfotiť ,potvrdiť týmto výstup a stihnúť to v určitom termíne. Moja voľba padla na Slanské Vrchy, úžasné pohorie blízko nás a v tomto prípade bolo potrebné absolvovať výstupy na deväť vrcholov. Medzi nimi bola aj Javornícka Poľana a Čierna Hora, ktoré sa dali prejsť v priebehu jedného dňa a tak som uvítal možnosť zúčastniť sa v jednu októbrovu nedeľu turistickej akcie organizovanej klubom Čakaň Tulčík, ktorí si vybrali práve trasu týmto smerom. Na Javorníckej Poľane sme náhodou stretli mladých turistov z Hermanoviec nad Topľou, ktorí boli zhodou okolností takisto zapojení do tejto výzvy a tak sme teda ďalšiu časť trasy šľapali spoločne. Pri Zbojníckých skalách sme si urobili ešte zopár pekných záberov a potom už rovno na vrchol Čiernej Hory. Odtiaľ bol krásny výhľad na Oblík, tento unikátny a svojím spôsobom aj výnimočný kopec Slanského pohoria. Tam sme sa dozvedeli že v Hermanovciach sa organizuje už tradične predsilvestovský výstup na Oblík a týmto nás teda na túto akciu aj takto nezáväzne pozvali. Slovo teda dalo slovo a tak sme sa 30.decembra stretli pri Kukorelliho chate aby sme spoločne urobili výstup na tento pre nás ešte neprebádaný kopec.
 
Oblík je vulkanický kopec homoľovitého tvaru a svojím výrazom a súmernosťou je to najkrajší kopec v Slanských vrchoch a skutočnou dominantou okolia. Meria 925 metrov a tak ako aj celé pohorie je sopečného pôvodu. To, že je to aj taký mytický kopec svedčia o tom aj početné archeologické nálezy a tajomné kamene, ktoré sa v hmle a sychravom počasí vynímali skutočne tajuplne a pôsobili na nás miestami keď sme tam šli dosť strašidelne. Kedže Oblík nebol zaradený medzi kopce v danej výzve, pretože na jeho vrchol nevedie žiadna turistická značka iba náučný chodník, bol to v tomto prípade pre mňa bonus navyše.
 
Počasie bolo v tento deň trochu zamračené a sychravé no zasnežené okolie a dosť snehu vytvorilo peknú turistickú atmosféru. Naša trasa viedla od chaty okolo Hermanovských skál ktoré volajú aj Sokolie skaly a sú najvyšším skalným útvarom Slanských vrchov. Mimochodom aj tieto skaly boli zaradené do výzvy a asi dva mesiace predtým som ich zdolal s priateľom Vincom keď sme v ten deň dali ešte jednu výzvu a to konkrétne Ivanov vrch ktorý je neďaleko. Pokračovali sme po modrej značke cez Údolie obrov okolo náučného chodníka Telekia a objavili aj veľkú stopu pradávneho obra. Potom sme došli na Lúku za Oblíkom z ktorej bol pekný výhľad na okolité kopce no samotnou dominantou je predsa len samotný Oblík. Na okraji lúky je chata kde sme sa občerstvili a veľmi vďačným objektom na fotenie bol blízko pri chate zlomený starý buk ktorý poslúžil ako skvelá atrakcia. Turista a náš provianťák Miki ho v jednom momente aj trochu nadvihol keď sme mali snahu vyliezť naň hore. Cesta hore bola potom plná zážitkov okolo starodávnych bukov a obrovských balvanov ktoré tvoria dokonalú kulisu tajuplného prostredia. V tomto zasneženom teréne pomedzi rôzne veľké kamene to bola celkom fuška a museli sme zdolať na necelom kilometri prevýšenie vyše 250 metrov. No odmenou keď sme konečne dorazili na vrchol bol pohľad na staroslovanského boha Perúna / veľký balvan/ ktorý tam tróni už od nepamäti. Tieto veľké skaly vraj slúžili starým Slovanom ako miesto kultu a uctievania. Vraví sa že naši predkovia pripisovali tomuto miestu hlboký význam a dôležitosť. Aj my sme mali miestami pocit akoby medzi stromami boli siluety týchto prapredkov a tak sme radšej rýchlo rozložili oheň ktorý nás nielen zahrial ale možno aj tak trochu ochránil pred možnou hrozbou starovekého kultu . Úplne iný pocit sme nadobudli keď ohník praskal a my sme si na ňom opiekli slaninku, špekáčky a každý potom vytiahol svoje domáce špeciality východniarskej kuchyne. Samozrejme nechýbala ani domáca a hneď sa nálada na tomto okultnom mieste zmenila keď sa každý z nás úprimne tešil z absolvovanej trasy a mohli sme pritom urobiť aj veľa pekných záberov.
 
Cesta dole už bola rýchlejšia a išli sme na cestu v Doline obrov po Hermanovskom turistickom okruhu ktorý je možné absolvovať aj v rámci cyklotrasy. Domáci turisti nás potom pozvali na Kukorelliho chatu kde sme mali menšie občerstvenie a tam sme potom aj spoločne vyhodnotili túto vydarenú akciu s výstupom na skutočne unikátny a svojím spôsobom aj tajuplný kopec Oblík. Samotná chata nesie svoj názov po veliteľovi partizánskej skupiny a súvisí s udalosťami druhej svetovej vojny, keď tu operovali mnohé partizánske skupiny a určite v týchto lesoch to bolo dosť náročné. Smerom dole do dediny sa cesty rozchádzajú a to miesto sa volá Krížne cesty. Je tam postavená krásna kaplnka ktorá tak trochu pripomína kaplnku v Lourdách svätej Bernadety. Je to pekné a pokojné miesto kde sa môže človek oddať modlitbe alebo rozjímaniu a v úprimnej pokore tohto krásneho prostredia lesa straviť svoju chvíľu. Neďaleko je horáreň a cesta pokračuje ďalej smerom na Ivanov vrch v rámci už spomínaného okruhu.
 
Turistika je aj o ľudoch o zážitkoch a nových príbehoch. Tento náš bol naozaj svojím spôsobom nielen nový ale aj tak trochu výnimočný a my môžeme iba ďakovať osudu že nám to bolo dopriané a tešiť sa tak na ďalšie nové výzvy a zážitky. Ďakujem touto cestou všetkým ktorí sa pričinili o tento pekný a hodnotný výstup,že sme ho mohli spoločne absolvovať a určite sa na to miesto ešte niekedy vrátim, lebo krásnych a hodnotných vecí nie je nikdy dosť.
 
S úctou
Jaroslav Herstek
 
TURISTIKA POČAS PANDÉMIE COVID19

Vedenie Klubu slovenských turistov žiada všetky svoje organizačné zložky – regionálne združenia a miestne odbory a kluby aby na svojej úrovni vydali oznámenie, že od 1.10.2020 až do odvolania sú s ohľadom na nariadenie krízového štábu SR zrušené všetky hromadné turistické podujatia.

Zároveň zdôrazňujeme, že to nie je výzva zostať doma. Naopak, správne je urobiť čo sa dá pre posilnenie svojho organizmu a
imunity proti sezónnym ochoreniam, napríklad, mať čo najviac pohybu na čerstvom vzduchu.

Platia pritom odporúčania, ktoré sme vydali na jar, počas prvej vlny: ísť na turistiku/cykloturistiku ? ROZHODNE ÁNO, s vlastnou
rodinou, alebo individuálne. Ak sa dá, cestujte vlastným dopravným prostriedkom. Pri stretávaní sa dodržujte odstup, v kontaktných situáciách noste rúško, v priebehu dňa si častejšie umývajte, alebo dezinfikujte ruky. Radíme tiež nosiť si na túru svoje nápoje a jedlo.

 
Klub slovenských turistov